Ağrısız, Hızlı, Etkili

IPL EPILTOUCH

En Yüksek Performanslı Lazer Sistemleri

IPL EPILTOUCH TEKNİK SERVİS HİZMETİ, EĞİTİMİ VE YEDEK PARÇA TEMİNİ.

IPL İLE LAZER EPİLASYON NEDİR?
Günümüzde milyonlarca insan yüzlerindeki ve vücudunun çeşitli bölgelerindeki tüylerden şikayet etmektedir. Özellikle 18- 25 yaşlan arasındaki kadınların %15’inde yoğun tüylenme görülür. Bunun yanında vücudundaki tüylerden şikayet eden erkeklerin sayısı da her geçen gün artmaktadır. Bugüne kadar istenmeyen tüylerden kurtulmak için uygulanan ağda, tıraşlama, çekme, tüy dökücü krem gibi yöntemler kişiye sadece geçici bir rahatlık verip, kesin çözüm olamamaktadırlar. Halk arasında iğneli epilasyon olarak bilinen elektroliz yöntemi ise zaman kaybettiren, zor, zahmetli, pratik olmayan, uygun ortamlarda yapılmadığı taktirde enfeksiyon ve iz bırakma gibi yan etkileri olan bir yöntemdir. IPL Lazer sistemleri, yüz ve bacak ince kılcal damarlarının tedavisi, yaşlılık lekelerinin giderilmesi ve cildin yenilenmesi gibi kozmetik amaçlarla yıllardır kullanılmaktadır. Epilasyonda da eski yöntemler artık yerini, daha konforlu, uygulaması daha kolay, sonucu açısından başka hiçbir yöntemle kıyaslanamayacak kadar güçlü olan lazer (IPL) epilasyona bırakmıştır.
 

NEDEN BİRDEN FAZLA SEANS GEREKMEKTEDİR?

Vücudumuzda ki kıllar büyüme, duraklama ve dökülme olarak üç farklı evrede bulunurlar. Kılın lazere en duyarlı olduğu büyüme evresini bulabilmek için lazer (IPL) uygulaması genelde birden fazla seansı gerektirir. Bazen tek seans bile tatmin edici sonuç verebilmekle birlikte genelde 4-6 seans yeterli olabilmektedir. Yukarıda bahsettiğimiz kıl büyüme evrelerinin vücudun farklı yerlerinde farklı oranlarda bulunmasından dolayı ayrıca yüzde bulunan hormonlara duyarlı reseptörlerin daha hassas olmasından dolayı, yüz bölgesi daha dirençli olup 8-10 seans gerekebilir. Seans aralıkları 4-6 haftada bir olacak şekilde ayarlanır.

YAZ AYLARINDA IPL UYGULAMASI YAPILIR MI?

Yaz döneminde lazer epilasyon uygulanmaz gibi yanlış bir inanış vardır. Uygun cihazlar kullanıldığı taktirde ve epilasyondan sonra uygun güneşten koruyucular kullanıldığı sürece yazın lazer uygulamasının hiçbir sakıncası yoktur (Uygulamadan 10 gün önce ve 10 gün sonrası güneşten korunmak şartıyla). Ancak koyu ten rengine sahip kişilerde lazerin (IPL) etkisi azalabileceğinden epilasyondan önce solaryuma girmek ve güneşlenmek uygun değildir.  Koyu tenlilerde doktorunuz uygun görürse lazer (IPL) epilasyondan daha iyi sonuçlar alabilmek için ten rengini açıcı kremler verebilir.

HER BİR UYGULAMANIN SÜRESİ NE KADARDIR ?
Uygulama süresi tedavi edilecek alanın genişliğine, kullandığınız cihazın başlık boyutuna ve hızına bağlıdır. Örneğin komple bacak yaklaşık 4500 cm2 dir. Kullandığınız cihaz CROSS MV-10 ise başlık ebadı 9 cm2 dir. Bu da 500 atış demektir. Her atış arası 2 saniye olduğu için toplamda 1000 saniye (17 dk.) toplam atış süreniz tutar.  Ancak başlığı 3.5 cm2 olan bir cihaz ile 1300 atış yapmanız gerekir ve atış aralığı 3 saniye olan bir cihazla bu süre 3900 saniye (65 dk) sürer.

IPL LAZER UYGULAMA SEANSLARI MALİYETLİMİDİR ?
Evet kullandığınız cihaza göre ilk başta fark edilmesede bazı cihazlarda çok maliyetlidir. Bu yüzden aldığımız cihazlarda çok iyi maliyet hesabı yapmalıyız.
CROSS MV-10 cihazı 1 başlığı ile 50.000 garanti atış yaparsınız buda 50.000 X 9 cm2 = 450.000 cm2 atış alanı demektir. Bir başlık ücreti 900€ (1.900 TL) dir. Bu hesaba göre bir atış maliyeti 1.900 TL / 50.000 atış = 0,038 TL dir.
Komple bacak için bizim cihazımızda 500 atış X 0,038 TL = 19.00 TL 1 seans maliyeti vardır.
 

IPL LAZER UYGULAMASI RUHSATI ALMAK İÇİN CİHAZIN NASIL BİR BELGESİ OLMALI DIR ?
Yeni uygulamaya göre cihazınızın ;
1-) CE belgesinin LVD 73/23 EEC standardına test edilmiş belgesi
2-) Testin yapılırken medical cihaz değil güzellik cihazı olarak test edilmiş olması ve bu CE belgesi / EMC test raporunda yazılmış olması gerekmektedir.
3-) Cihazın CE belgesinde Marka ve model nonun yazılı olması gereklidir.
 
Yukarıda yazılı 3 maddenin de CE belgesinde olması çok önemlidir.
 
Unutmayın her 220 Volt üzeri cihazlarda LVD 73/23 EEC test raporu yapılır ve vardır. Doğru olan bu test raporunda testin Medikal Cihaz olarak değil Güzellik Cihazı olarak yapılmasıdır.

IPL LAZER VE DİĞER LAZER SİZTEMLERİ İLE İSTENMEYEN TÜYLER NASIL YOK EDİLİR?
IPL ve diğer lazer sistemlerinden çıkan belli dalga boyundaki ışık (600 nm / 1200 nm) kıl köklerinde yer alan ve melanin denilen bir madde tarafından tutulur. Böylece kıl kökünün ısısı artar ve kıl kökü yanarak tahrip olur. Bu kıl kökünden bir daha kıl çıkmaz. Her IPL veya lazer epilasyon uygulamasında kıl köklerinin yaklaşık %30 ‘u bu şekilde etkilenir. Bu nedenle epilasyon tedavisi birkaç seans sürer.
 
HANGİ BÖLGELERE LAZER (IPL) EPİLASYON UYGULANABİLİR?
Vücudümuzun her bölgesindeki istenmeyen tüyler IPL tedavisi ile yok edilebilir.
 
HANGİ KİŞİLER IPL LAZER UYGULAMASI İÇİN UYGUNDUR?
Herkese bu tedavi uygulanabilir. Fakat cilt rengi koyu olanlarda dikkatli uygulama gerekir.

IPL LAZER UYGULAMALARINDA YAN ETKİ VAR MIDIR?
Uygulama bölgelerinde hafif kızarıklık olabilir fakat 24 saat içinde genellikle kaybolur. Çok nadiren kızarıklık daha uzun sürebilir veya ciltte hafif kabarcıklar oluşabilir. Bunlar da yine birkaç gün içinde kaybolur. Yine nadir olarak cilt renginde hafif açılma veya hafif koyulaşma da olabilir. Bir süre sonra bu renk değişiklikleri de tamamen düzelir.
 
KAÇ SEANS UYGULANMASI GEREKİR?
IPL lazer uygulamalarının sayısı 3 ile 8 arasında değişir. Genellikle 5-6 seans yeterli olur.
 
SEANS ARALARI KAÇ GÜNDÜR?
IPL lazer uygulamaları genellikle 4-6 hafta aralıklarla yapılır.
 
IPL LAZER EPİLASYON UYGULAMASI GÜVENLİMİDİR?
IPL lazer sisteminden çıkan ışığın vücuda hiçbir zararı yoktur. Sadece koruyucu gözlük takılması yeterlidir.

IPL UYGULAMASI SIRASINDA ACI HİSSEDİLİRMİ?
 Her cihaza göre acı farklıdır. CROSS MV-10 cihazımızda uygulama esnasında soğutucu başlık olduğu için çok hafif bir acı ve yanma hissi olabilir. Bu acının şiddeti cilde paket lastiklerinin çarpması kadardır.
 
IPL SİSTEMLERİNİN EPİLASYON DIŞINDA BAŞKA UYGULAMA ALANLARI VAR MIDIR?
Evet, IPL lazer sistemleri ciltteki ince kırışıklıkların tedavisinde, cildin sıkılaştırılmasında ve gençleştirilmesinde, vücuttaki ince damarsal yapıların yok edilmesinde ve leke tedavisinde de kullanılır.
 
IPL LAZER UYGULAMASININ YAPILMAMASI GEREKEN DURUMLAR NELERDİR?
Güneşe bağlı cilt rengi geçici olarak koyulaşmış olanlar (Solaryumda bronzlaşma dahil) ve 15 günden daha yakın bir sürede ağda, cımbız veya tüy dökücü krem kullanmış olanlar hemen IPL tedavisine alınamaz. Son altı ay içinde Roaccutane kullanlarda uygulama için bu sürenin dolması beklenir. Gebe iseniz tedavinizin başlaması için bebeğin doğmasının beklenmesini önermekteyiz.
 
IPL LAZER TEDAVİSİNİN SONUÇLARI KALICI MIDIR?
IPL sistemleri ile yapılan tüylerin yok edilmesi uygulamasının sonuçları %80-90 oranında kalıcıdır. %10-20 hastada tedavi bittikten bir süre sonra tekrar seyrek olarak tüyler çıkabilir. Bu yeni çıkan tüylere de 1-2 seans uygulama gerekebilir. Ayrıca hormon bozukluğu tedavisi için verilen ilaçların düzenli kullanılmaması da tedavi sonrası yeni tüylerin çıkmasına yol açabilir.

IPL LAZER EPİLASYONUN DİĞER LAZERLERE ÜSTÜNLÜKLERİ NELERDİR?
Diğer lazer sistemleri ile arasında IPL lazer sistemleri lehine belirgin farklar vardır. IPL lazer sisteminde kişinin kılının kalınlık, sıklık ve rengine, cildin renk ve yapısına ve uygulanacak bölgeye göre verilecek ışığın şiddetini ve süresini ayarlama olanağı vardır. Bu esnek tedavi yaklaşımı şu anda epilasyon için kullanılan hiçbir lazer sisteminde bulunmamaktadır. IPL lazer sisteminde tedavi başlıkları, diğer lazer epilasyon sistemi başlıklarına göre çok daha geniş olduğu için tedavi süresi belirgin olarak kısalmaktadır. Ayrıca bu sayede uygulamanın maliyeti de düşmektedir. IPL lazer sistemi ile diğer lazer sistemleri arasındaki bir başka fark ise kişinin uygulama esnasında duyduğu acının şiddetidir. Diode lazerler ile yapılan epilasyon sırasında kişiler belirgin acı hissederler ve hatta özel kremler ile deriyi uyuşturmak bile gerekebilir. Fakat özel soğutma sistemi olan IPL lazer ünitesinde (Temaslı devamlı soğutma-Başlığında monte özel 0º soğutma sistemi) kişinin hissettiği acı yok denecek kadar azdır ve daha önce bahsedildiği gibi uygulama süresi çok kısa olduğu için tolere edilmesi kolay olur.
 
UYGULAMA SONRASI NE OLACAK?
IPL laser epilasyon uygulaması genellikle günlük yaşantınızı ve aktivitelerinizi etkilemez. Mesela öğle arasında tedavinizi olup ya hiç ya da çok hafif bir görünür etki ile günlük hayatınıza devam edebilirsiniz. Tedavinin hemen ardından çok hafif bir ısınma veya karıncalanma hissedebilirsiniz. Bu normal bir histir ve genelde bir-iki saatte kaybolmaktadır. Ciltte hassasiyet yoksa makyaj yapılabilir hatta makyaj cildi güneşin zararlı etkilerinden bile koruyabilmektedir. Uygulamayı takip eden bir kaç gün cilde daha hassas davranmakta fayda vardır. Aşırı sıcak banyo, lifle sürtme veya saç kurutma makinesi uygulamasından kaçınılmalıdır. Uygulamanın sonrasındaki iki gün aşırı egzersizden de kaçınılmalıdır, aşırı terleme kızarıklık yapabilir. Uygulama sonrasında yüksek faktörlü ve yağ içermeyen güneş koruyucular kullanmanızı önermekteyiz(en az 30 SPF).

IPL LAZER EPİLASYON KALICI MIDIR?
Epilasyon uygulamalarının kalıcılığı, kozmetik sektörünün en önemli gündem maddelerinden biridir. Bu alanda yıllardır süregelen çalışma ve araştırmalar sağlanan epilasyonun süresini olabildiğince uzatmak şeklinde olmuştur. Ne yazık ki en gelişmiş epilasyon yöntemi olan IPL lazer ve diğer lazer sistemlerinde bile kalıcılık konusunda, kişiden kişiye değişen sonuçlar alınmakta, her olguda uzun süreli (en az 2 yıl ) epilasyon sağlanamamaktadır. Epilasyonda sağlanan başarı kişiden kişiye değiştiği gibi aynı kişide bölgeden bölgeye bile farlılıklar gösterebilmektedir. %10 olgu ise IPL lazer sistemleri/diğer lazer sistemleri epilasyona hemen hiç cevap vermemektedir. Her ne kadar IPL lazer sistemleri/diğer lazer sistemler, günümüzde en uzun süreli kalıcı epilasyon sağlayan yöntemler olmakla birlikte, bu sistemler ile epilasyon yaptırmayı düşünenler, büyük beklentiler içine girmeden olumsuz sonuçlarla da karışılabilecekleri konusunda bilinçli olmalıdırlar.
 
 IPL LAZERİN ETKİ MEKANİZMASI NASILDIR?
Lazer ışığı kıllara rengini veren melanin adı verilen maddeyi görüp tahrip ederek kılları yok eder. IPL lazer sistemleri buna ek olarak kılı besleyen ince kılcalları da kaybederek daha etkili ve kapsamlı bir epilasyon yapar.
Ancak tam bir etki için kılların büyüme döneminde olmaları gerekir. Kılları büyüme döneminde yakalayabilmek için seans aralıkları 6 haftadan fazla tutulmamalıdır.
 
IPL SİSTEMİNİN ÜSTÜNLÜĞÜ NEDİR?
IPL sistemi kalın ve koyu renkli tüylerde son derece iyi sonuçlar verdiği gibi, ince ve açık renkli tüylerde kullandığınız RF IPL ise diğer lazer sistemlerine oranla çok daha başarılı sonuçlar vermektedir. IPL cihazının kişinin cilt ve tüy yapısına göre ayarlanabilir olması kızarıklık ve kabuklanma gibi yan etki oranını büyük ölçüde azaltır. Uygulama sırasında duyulan yanma hissi yok denecek kadar azdır. CROSS MV-10 sistemine dahil olan soğutucu başlığı sayesinde tüyler etkili bir şekilde yok edilirken, cildin zarar görmemesi sağlanır.

FAZLA TÜYLERİMDEN NE ZAMAN KURTULABİLİRİM?
Tedaviye başladığınız anda tüylerinizden kurtulmaya başlayacaksınız. Tüylerinizin hepsi aynı anda büyüme döneminde olmadıklarından ancak lazer epilasyon büyümekte olan tüylere daha etkili olduğundan 3–6 hafta aralarla seansların tekrarlanması gerekir. Kıllarda belirgin azalma özellikle 2. seanstan sonra gözlenir. Seans sayısı kişiden kişiye ve yapılan bölgeye göre farklılık gösterir. İstenilen sonuçlar için 3–6 seans gerekebilir.
 
LAZER EPİLASYON KALICI MIDIR?
Lazer Epilasyon şimdiye kadar geliştirilmiş en kalıcı epilasyon yöntemi olmasına rağmen hayat boyu tüylerin hiç çıkmayacağı anlamına gelmez. Genel olarak 3–6 seans tamamlandıktan sonra cılız ve tek tük çıkabilen tüylere Touch Up denilen epilasyon yenileme seansları yapılabilir.
 
UYGULAMA SONRASINDA NELER İLE KARŞILAŞIRIM?
Hafif bir kızarıklık olabilir ancak geçicidir. Sonraki günlerde çok nadiren minik kabuklanmalar yaşanabilir. Bunlarda uygun nemlendiriciler ile kısa sürede kaybolurlar. Epilasyon ile cansızlaşan tüyler 3–20 gün içerisinde döküleceklerinden bir süre görünür halde kalabilirler ancak sonrasında dökülüp tüysüz ve pürüzsüz bir cilt bırakırlar.
 
SEANS SIRASINDA NE OLUYOR?
Cildinize ve tüy yapınıza uygun seçenekler oluşturulduktan sonra epilasyon yapılacak bölgedeki tüyler kısaltılır, işaretlenir ve istenirse koruyucu Jel uygulanır. Işıktan koruyucu gözlükler takılarak uygulamaya başlanır. Tedavi sonrası bölge temizlenerek güneşten koruyucu krem uygulaması ile son bulur.

GÜNEŞ!
Lazer Epilasyon sonrasında 2–3 gün elden geldiğince güneşten korumaya özen gösterilmelidir. Güneşten koruyucu kremler bu amaçla kullanılabilir. Bronzlaşmış ciltlerde uygulama yapılabilir fakat oluşabilecek kızarıklıkları önlemek için cilt rengi normale gelinceye kadar epilasyonun ertelenmesi önerilir.
 
BATIK KILLARA UYGULANABİLİR Mİ?
Evet, kıl batmalarının tedavisinde kullanılan en etkili ve güncel yöntemdir.
 
YAN ETKISI VAR MIDIR?
Lazer ışıkları tıpta 40 yılı aşkın bir süredir kullanılmaktadır ve doğru şekilde kullanıldığında rapor edilen hiçbir yan etkisi yoktur.
 
HER BÖLGEYE LAZER EPİLASYON YAPILABİLİR Mİ?
Evet, 12 yaşından büyük herkese ve her bölgeye bu konuda uzman kişilerce uygulanmak şartıyla yapılabilir.
 
LAZER İLE LEKE TEDAVİSİ
IPL lazer sistemleri leke tedavisinde yeni bir devrim yarattı. IPL cihazı lekelere yol açan Melanin adi verilen maddeyi hedef olarak görüp tahrip ederek lekeleri güvenle yok eder. Genellikle diğer tedavilere yanıtsız kalan kahve renkli lekeler, çiller 1-2 seansta yok edilebilmektedir. Uygulama ile birlikte tek zorunluluk güneşten koruyucu kremlerin kullanılmasıdır. Her türlü ciltte uzman doktor tarafından uygulanmak şartıyla başarıyla kullanılır.

LAZER İLE YÜZ GENÇLEŞTİRME
IPL lazer sistemleri ayarlanabilir ışın dalga boyları sayesinde cildin destek dokusu olan kollajeni artırarak kırışıklıkları ve cildin genel yaşlanma belirtilerini azaltmaktadır. Bu gençleştirme etkisini gösterirken de hiçbir kızarıklık, kabuklanma vb olmaması nedeniyle tüm dünyada yüz gençleştirme tedavileri arasında ilk seçenektir. Ayrıca etkisini doğal yollardan göstermesi, herhangi bir enjeksiyon veya yabancı madde içermemesi ve ekonomik olması nedeniyle tercih sebebidir. 3 hafta aralar ile 5-10 dk. gibi bir sürede uygulanmaktadır ve 6-8 seans sonunda kırışıklıklarda azalma ve cildin genel yapısında iyileşme ve gençleşme sağlanmaktadır.